NoteBLOG – Novinky z TELESu

Novinky z TELESu (26.04.2005)

Dnes jsem navštívil zasedání dozorčí rady městské firmy TELES s.r.o. Proto dnešní spíše reportážní příspěvek věnuji převážně informacím, které zazněly na tomto sezení, věřím, že budou pro čtenáře přínosem. Na zasedání dozorčí rady již poprvé chyběl místostarosta M. Linhart, který se zpětně k 31. 3. 2005 vzdal funkce jednatele vzhledem k novému zákonu o střetu zájmů..., takže se všeobecně očekávalo, že se přijde patřičně "rozloučit" (a při příchodu otvírat nohama), ale nestalo se tak :-(

Jako první bod bylo projednání hospodaření firmy za první čtvrtletí. TELES prozatím hospodaří dobře, vytváří zisk, obnovuje postupně své investice a zvyšuje své příjmy od firem mimo město Chotěboř, což bylo jedním z hlavních cílů založení společnosti. TELES letos zakoupil náhradu za již staré UNC - jeho vylepšeného nástupce s názvem BOBÍK. Nový stroj je modernější, s lepším motorem a spolehlivějšími mechanizmy. Veškeré existující nástavby je možné k bobíkovi použít a je údajně i ohleduplnější k chodníkům.

TELES by měl do podzimu začít podnikat v nové oblasti, a to v zpracování dřeva a výrobě jednoduchých dřevěných výrobků jako palety, sněhové zábrany atd. Pro tyto účely TELES zakoupí menší katr a kolíkovačku pro výrobu oloupaných zašpičatělých kolíků. TELES by tak mohl účelně zpracovávat a zužitkovat i méně kvalitní dřevo z městských lesů, které je jinak téměř bezcenné a není o něj zájem.

Vypadá to, že starost o veřejné osvětlení a náklady s provozem převezme externí firma, která má zájem v této oblasti v Chotěboři investovat nemalé peníze a má v této oblasti velké zkušenosti. Můžeme se tedy těšit i na zlepšení v této oblasti a na levnější a kvalitnější svícení.

Byl zadán projekt na výstavbu kompostárny. Kompostárna by měla být umístěna v prostoru stávající skládky Lapíkov a bude určena pro zpracování a kompostování biologického odpadu - zejména větví ze stromů. Na kompostárnu je možno získat poměrně významnou dotaci z kraje Vysočina. Svoz tohoto druhu odpadu zůstane stávající - čili sběrný dvůr a odtud by se vozil ke zpracování na kompostárnu na skládce.

Proběhla diskuze k stavebnímu odpadu. V příštím Echu by měl vyjít podrobný článek s důležitými informacemi pro občany a zajímavé informace o množstvích tříděného odpadu za loňský rok. Dosud stále platí, že stavební odpad může občan i firmy vozit pouze na skládku a za peníze. Z diskuze vyplynulo, že je záhodno co nejdříve sběrný dvůr rozšířit i o sběr tohoto druhu odpadu, který je po zpracování (rozdrcení) cennou druhotnou surovinou. Problémem je poměrně složité povolovací řízení, povolení vydává kraj. Vlastní provedení není problém, zpevněná plocha je, stačí vytvořit jakýsi betonový roh, do kterého by se tento odpad shromažďoval. Pojízdná drtička stavebního odpadu pak během řádově hodin až dnů zpracuje v podstatě libovolný objem tohoto odpadu a vytvoří a vytřídí drcený materiál, použitelný obdobným způsobem jako štěrk či makadam. Dozorčí rada vydala doporučení pro městskou radu okamžitě zahájit potřebné kroky k vytvoření potřebného sběrného místa v rámci sběrného dvora TELESu. Výsledkem by měla být opětovná možnost bezplatného odvážení stavebního odpadu na sběrný dvůr pro občany a samozřejmě použitelná druhotná surovina, buď použitelná na městských komunikacích či lesních cestách nebo jako další zdroj příjmů TELESu.

Co se týká oprav komunikací ve městě - můžeme se těšit - podle informace pana ředitele Sodomky začne už příští týden, a to nejdříve na komunikacích, které byly zimou nejvíce postižené. Doufejme jen, že bude dost peněz na opravu co nejvíce těchto mnohdy nebezpečných děr ve vozovkách, aby město nemuselo například platit řidičům poškozená kola či aby tyto díry nezapříčinily nějakou dopravní nehodu.

S posledním bodem souvisí i moje dnešní fotogalerie, vyjímečně nebude o kytičkách, ale o mírné inovaci našeho autíčka - pořídil jsem mu dnes k letnímu obutí nové ráfky z lehkých slitin. Co se dá dělat - "přemluvilo mě". Snad je nezničím na dírách v městských komunikacích, než je stačí TELES spravit.

Komentáře

1. komentář napsal(a) Milan Linhart dne 27.04.2005 v 11:36

Pan místostarosta nebyl na jednání dozorčí rady pozván. A měl v diáři jiný program. S tím novým autem bych své zaměstnance moc nedráždil. Mohli by si začít recitovat "z krve mé a z mého potu". :-)

2. komentář napsal(a) Jiří Císař dne 27.04.2005 v 15:24

Myslím si, že máme socializmus s lidskou závistivou tváří už za sebou. A že by se někdo z našich zaměstnanců v práci potil nebo krvácel jsem si teda nevšiml.

Přidat komentář

Povinné položky jsou jméno, komentář a antispam; e-mail nebude zveřejněn. Slouží pouze k případnému kontaktu s komentujícím. Komentáře vulgární nebo nesouvisející s příspěvkem mohou být a také budou vymazány. Nepoužívejte HTML značky, budou odfiltrovány.

Ochrana proti komentářovému spamu

Do políčka napište tři nuly (čislicemi) a poté můžete