NoteBLOG – Státní monopol nemocenského pojištění deleguje náklady na firmy

Státní monopol nemocenského pojištění deleguje náklady na firmy (25.05.2005)

Tak nám vláda schálila další "hustý" zákon. Zaměstnavatelé budou platit zaměstnancům v případě nemoci zcela ze svých prostředků prvních 14 dní celou nemocenskou. Zároveň výše emocenské byla zvýšena. Povinný odvod pojištění na nemocenskou státu se sice o něco sníží (konkrétně snad z 3,5 na 1,9%?) Opět je však potvrzena jedna stará známá pravda - a to "Velkorysost se nejlépe projevuje z cizích prostředků". Návrh zákona jsem nečetl, jsem ale skutečně zvědav, jak bude zaměstnavatel kontrolovat, zda je zaměstnanec skutečně nemocen. Konkrétně - jaké k tomu bude mít legislativní nástroje, jak bude dokazovat, že... atd...atd. Zaměstnavatele tyto kontroly budou také něco stát - čili vyrojí se soukromé firmy, které budou tyto kontroly - samozřejmě za peníze - provádět. A firmám utěšeně porostou náklady. Už vidím ty hory žalob, kdy zaměstnavatel nezaplatil zaměstnanci nemocenskou, protože atd..atd.....

Dalším - od soc-dem vlády přinejmenším zajímavým - efektem bude podle mého názoru zcela legitimní snaha zaměstnavatelů zbavit se zaměstnanců, kteří jsou často nemocní. Takoví zaměstnanci se rázem stanou obrovskou nákladovou přítěží. Přitom zdravotní dispozice či indispozice je z valné většiny dána člověku už při početí.

Je mi jasné, že současný systém je zneužíván. Je jednoduché se "hodit marod" a pobírat nemocenskou, když třeba zrovna není práce. Chyba je ale někde jinde, a to podle mě v naprosté absenci kontroly ze strany státu. Stát, který má v tomto směru monopol a provozuje "nemocenskou pojišťovnu" totiž zjistil, že se mu "přestává vyplácet". Dokud natom "vydělával", tak mu to nevadilo. Postupně ale spousta "chytráků" začala tento systém zneužívat. A to hlavně proto, že je dosti děravý a v podstatě nexistuje kontrola "nemocných", zda jsou skutečně nemocní. Tak stát použije již mnohokrát osvědčenou metodu tzv. "skrytého delegování nákladů" (můj název!), jako ostatně u všech "státně-podnikatelských" aktivit, které se přestaly "vyplácet". Princip je velmi jednoduchý. Nikdo přece neví, ani nemůže vědět, kolik procent vyplaceného nemocenského pojistného tvoří prvních 14 dní a kolik za dny další. Jedinný kdo to ví je stát. Tak si stanovil taková procenta pojistného, aby se mu to vyplácelo. A ty vícenáklady? Ty zaplatí zaměstnavatelé, ti mají peněz dost. A nejen to. Stát se zbaví i nákladů na drtivou většinu kontrol nemocných. Ty bude muset také ponovu financovat či provádět sám zaměstnavatel, a to v prozatím značně nejasných legislativních mantinelech.

Já vím, že kritizovat je snadné, a že určitě nechápu "problém v celé šíři" a nemám dostatek relevantních informací k tomu, abych mohl o tak "složité" věci kvalifikovaně psát. Co ale s tím? Mám za to, že se zas nejedná až tak o neuchopitelnou záležitost. Jde opět o peníze, a je jisté, že o pěkně velké peníze, zisk z tohoto druhu povinného pojištění, které stát nechce pustit. Jde o to, že stát by se měl konečně vzdát monopolu nemocenského pojistného a přenechat tuto záležitost komerčním pojišťovnám a nechat na zaměstnancích nebo zaměstnavatelích, jak a u které pojišťovny se pojistí pro případ nemoci, jak je to běžné jinde. To je podle mne systémové řešení. Ubyde spoustu úředníků, zákonů a občané získají o kousek svobody navíc.

Komentáře

1. komentář napsal(a) Milan Linhart dne 25.05.2005 v 21:52

Stát nemá peníze na kontrolory, proto je nemůže efektivně provádět. Neměl by to však dělat ani zaměstnavatel, protože jediné, co může hříšníkovi udělat je, že ho nejlépe pod nějakou jinou záminkou vyhodí na dlažbu. Takto postižení však nebudou jen podvodníci, ale i poctiví lidé, kteří nejsou zcela zdraví a nezbyde jim, než rozšířit armádu nezaměstnaných. Jediné východisko je komerční pojišťovna. Ale POZOR! Nejedná se o zdravotní pojištění. Z toho se hradí léky a ošetření u lékaře či v nemocnici, nikoliv nemocenská. Proto zdravotní pojišťovny nemají možnost nepoctivé marody kontrolovat. Tím chci říci, že komerční pojišťovny tohoto typu nejsou v České republice zavedeny.

2. komentář napsal(a) Harryho pán dne 25.05.2005 v 22:21

Ještě je naděje, že to parlament vládě neschválí...

Přidat komentář

Povinné položky jsou jméno, komentář a antispam; e-mail nebude zveřejněn. Slouží pouze k případnému kontaktu s komentujícím. Komentáře vulgární nebo nesouvisející s příspěvkem mohou být a také budou vymazány. Nepoužívejte HTML značky, budou odfiltrovány.

Ochrana proti komentářovému spamu

Do políčka napište tři nuly (čislicemi) a poté můžete