NoteBLOG – Riskuj!

Riskuj! (30.06.2005)

Brácha Karel je soutěživý typ. Ač vyučený kuchařem a již mnoho let zaměstnán u Českých drah jako výpravčí, celý život hodně čte, zajímá se o různé obory a hlavně - má ve svých 52 letech stále dobrého "pamatováka". A tak občas se dostane do nějaké té televizní soutěže. Tak jsem s ním včera byl na natáčení soutěžní hry "RISKUJ", kterou natáčí TV NOVA v Barrandovských ateliérech. V této soutěži byl už podruhé, poprvé to bylo asi před sedmi lety, tehdy to komentoval ještě pan Svoboda, který nyní uvádí pořad "Hodina pravdy". Tehdy jsem s ním taky jel, zajímalo mě, jak se takové natáčení probíhá. Mohl jsem tedy i porovnávat, co se v technologii natáčení tohoto typu pořadu za těch zhruba 7 let změnilo.

Překvapilo mne víc věcí. První z nich byl úžasný "klídek", který tam vládnul. Měl tam být v 8 hodin, ale natáčet se začalo až kolem 9:45, těsně po příchodu pana Rosáka, moderátora. Dále jsem jen zíral, kolik osob se kolem natáčení ochomýtá. U video-pultu sedělo šest chlapů, a za celé natáčení se snad ani nezvedli z křesel, aby pohnuli nějakou páčkou, promluvili do mikrofonu nebo udělali prostě NĚCO. Takovej život bych chtěl mít. A to samé byli kameramani a zvukaři. Mimo jeřábové kamery byly všechny kamery napevno nařízené a kameramani za kamerami posedávali, svačili a četli noviny. Už mi začíná být jasnější text známé písně "Pražákům těm je tu hej". No prostě vegáč v krystalické podobě. Jediní, kteří vyvíjeli nějaké viditelné úsilí, byl kameraman-jeřábník, inšpicientka (která naháněla a instruovala soutěžící) a Honza Rosák, který to měl silně "v paži" a neotřelými "vtipnými" vstupy zahajoval i ukončoval každý díl (zejména mě dostal ten úvod o bezhlavé slepici, která údajně žila mnoho dní...). Další věcí, která nás nemile překvapila, byl přístup k soutěžícím a jejich "doprovodu". Samotní soutěžící, kteří společně s "doprovody" čekali až na ně přijde řada, měli vyhrazené "nejhorší" místo v rohu ateliéru, odkud v podstatě neviděli skoro nic. Tak jsem nedbal zákazu a přelezl si na "žbrdlení" pořadu "Kotel", který se natáčí ve stejném ateliéru. Tam jsem měl sice hezký výhled, ale fotit opět bylo přísně zakázáno (??), tak jsem samozřejmě skrytě pár fotek udělal, ale bylo to moc z dálky.

Brácha se dostal na řadu v třetím pořadu. Peněz se vyhrávalo málo, řádově 10-20 tisíc na pořad, takže vítěz se většinou rozhodl postoupit do dalšího pořadu. Tím pádem paní inšpicientka okamžitě informovala jednoho z "čekatelů", že se musí "přeobjednat" a jet domů, protože zmizelo jedno místo pro ten den. To se nám naštěstí nestalo. Nicméně vlastní soutěž bráchovi tentokrát vůbec nevyšla. Nedostal se ani do druhého kola, i když bojoval a měl šanci na postup do poslední otázky. Měl ale silného soupeře a i když otázky věděl, soupeři měli rychlejší ruku při mačkání tlačítka. Jo - a prý se to bude vysílat 26.8. Tak jsme při zpáteční cestě už "neriskovali" a stavili se pro jistotu na oběd před Kolínem U zlatého slunce - či tak nějak.

A tady je tedy několik těch méně nepovedených "špionážních" fotek ze studia.

.....a doma jsem po příjezdu opět fotil kytky. Tam jsem taky nic "neriskoval" a vsadil na jistotu :-)

Komentáře

1. komentář napsal(a) Bill14 dne 30.06.2005 v 23:04

škoda, že bratr nepostoupil, ale dobré!:-)

2. komentář napsal(a) Harryho pán dne 01.07.2005 v 07:43

Ahoj Karle, už jsem tě léta neviděl, rád bych tě tu někdy potkal. Hodně úspěchů v dalším soutěžení !

3. komentář napsal(a) Milan Stránský dne 01.07.2005 v 08:49

Karle, zdravím Tě. Jak jde život? Přeji Ti také do dalších soutěží jenom úspěchy. A jak jde "mávání" na vlaky?

4. komentář napsal(a) Jilda dne 01.07.2005 v 10:22

Jirka vystihl přesně, jak to na natáčení v televizi nebo u filmu chodí. Reportáže z natáčení totiž bývala nejnudnější práce, kterou jsem v této souvislosti dělal, protože jsem tam jako novinář pořád na něco čekal. A s těmi zákazy ve studiu jsi to, Jirko, neměl brát tak vážně, to oni jen tak straší. Při tom množství lidí se můžeš ve studiu dostat prakticky kamkoliv (dokonce se courat po Barrandovu a kouknout se i na to, co se děje jinde), nanejvýš ti vynadají řízci z ochranky a vyhodí tě, ale je to jejich povolání a jejich problém... A Karlovi držím palce (vlastně - to je blbost, co, když už je to natočený).

Přidat komentář

Povinné položky jsou jméno, komentář a antispam; e-mail nebude zveřejněn. Slouží pouze k případnému kontaktu s komentujícím. Komentáře vulgární nebo nesouvisející s příspěvkem mohou být a také budou vymazány. Nepoužívejte HTML značky, budou odfiltrovány.

Ochrana proti komentářovému spamu

Do políčka napište tři nuly (čislicemi) a poté můžete