NoteBLOG – Internet - opravdu nutnost?

Internet - opravdu nutnost? (21.08.2005)

Se zájmem jsem si přečetl polemiku Harryho pána s článkem Jildy Záruby, Libického rodáka, na jeho BLOGu o nezbytnosti internetu a tzv. počítačové a internetové gramotnosti. Toto téma mě přimělo k hlubšímu zamyšlení, takže po drobné polemické reakci na výše zmíněný článek zařazuji i samostatné téma zde.

Jako spolumajitel a zaměstnanec firmy poskytující Internet pro firmy i osoby z Chotěboře i okolí i jako programátor, který denně využívá Internet pro napojení na informační systémy zákazníků i obchodních partnerů, bych měl zcela jistě Internet a jeho vyjímečnost a nezbytnost obhajovat a prosazovat. Přesto to neudělám. Domnívám se totiž, že Internet nemá jen samé kladné stránky, které popisuje Harryho pán. A právě proto, že nevidím Internet jednobarevně, pokusím se shrnout můj názor na toto zcela jistě zajímavé médium a jakýsi etalon dnešní doby.

Internet je totiž především - jako i všechna ostatní informační média - velký byznys. Od reklamních bannerů přes nejrůznější internetové služby a prodejny až k placeným erotickým stránkám. Internet je podle mého názoru ve své podstatě totální globalizace trhu, jehož fungování poněkud omezují už jen určité jazykové bariéry. Nic ale nefunguje samo od sebe, vše musí někdo zaplatit. Ani Internet není altruistickou organizací, která poskytuje neomezené informace zdarma. Internet se musí platit. A to nejen na straně toho, kdo informace vyhledává a konzumuje. Za potřebný hardware a software a služby s ním spojené, za připojení k Internetu a uložení poskytovaných informací jsou instituce i firmy nuceny pravidelně platit nemalé částky, které se - stejně jako výdaje za reklamu - musí nutně projevit v ceně zboží. Nehledě na to, že informace na Internetu jsou mnohdy neověřené, neutříděné, často protichůdné a neúplné či speciálně zpoplatňované. Vyhledávání podle klíčových slov nenabídne jako první ty odkazy, kde je ve vyhledávání největší shoda (jak by člověk čekal), ale odkazy na ty firmy, které si připlatily za to, aby se jejich odkaz zobrazil jako první, bez ohledu na to, že mě jejich nabídka třeba vůbec nezajímá. A pak se nabídnou stovky odkazů, v kterých je třeba hledat a hledat...

Můžete namítnout, že přece Internet je především o komunikaci mezi lidmi a o neomezeném přístupu k informacím. Ano, tak je Internet prezentován především a jak je vidět, velmi se to daří. Už méně chtějí lidé slyšet o stinných stránkách této celosvětové sítě, která je zákony daleko hůře zvladatelným médiem, než například televize. Po Internetu proudí záplava spamů, spyware a virů beztrestně a anonymně napadajících statisíce počítačů a ničících či rabujících jejich data. Po Internetu se pohybují informace globálních teroristických organizací, organizovaného zločinu i gigabyty nezvladatelných zvráceností či dezinformací, proudících k našim dětem a vnukům. Po Internetu se nezvladatelně porušuje autorský zákon k hudbě, filmům a dalším uměleckým dílům. Bezdrátový Internet zaplavuje ovzduší další vlnou radiového smogu, jehož účinky poznají zřejmě až další generace. Také vinou Internetu (i když nejen jeho) nezná řada našich dětí a vnuků jaké je to přečíst si knížku, zahrát si fotbal či jít na houby. Křiví se jim páteř, měknou svaly, meumějí se pořádně vyjadřovat, stále více dětí trpí civilizačními chorobami, alergiemi, všelijakými dis....funkcemi, atd, atd. Ano, informační glogalizace, okno do světa neomezených informací a zábavy nejrůznějšího druhu a úrovně poněkud pokřivuje podle mého názoru pohled na svět a na vztahy mezi lidmy. Zaujal především mladou generaci, která je - jak známo - chytlavá na nové možnosti komunikace jako jsou Chaty, Blogy (:-)atd. Anonymnost názorů vede sice na jedné straně k odstranění určitých bariér a přetvařování, na druhé straně posiluje u některých lidí agresivitu, potlačuje mnohdy obyčejnou lidskou slušnost a dává prostor k prezentaci i hulvátských až sprostých názorů.

Toť tedy i druhá strana blýskavé mince, zvané Internet, neboť nic není pouze bíle nebo černé. Nejsem si tedy vůbec jist, jestli je Internet tak nezbytný jako třeba elektřina, ale to už nechávám na každém z vás. Osobně přistupuji k Internetu se repektem i s opatrností, aby mě nesebral déle mého času, než je nezbytně třeba nebo než mu opravdu chci věnovat. Lákadlo je to bezesporu velké, neboť ono "okno do celého světa" již přikovalo tisíce lidí k počítačovým monitorům a více či méně je tak odtrhlo od reálného světa se všemi z toho vyplývajícími důsledky. Toto, prosím, mějte na paměti vždy, když spouštíte ikonku pro vstup na Internet. Nic víc, nic míň.

Komentáře

1. komentář napsal(a) Harryho pán dne 21.08.2005 v 13:58

Vyčítá někdo papíru, že na něm byl vytištěn Mein Kampf?...Nelze vyčítat internetu, že i jím se páchají nepravosti.Vše, co Jirko píšeš je pravda. Ale elektřina také zabíjí a přesto ji používáme. Internet je jednou tu, už ho nikdo nikdy nezruší. Bude se ovšem vyvíjet, aby se oprostil od všech negativ o nichž se zmiňuješ. Takže jednou tu bude něco jiného. Je to prostě nový fenomén a zůstane tu jako kniha, film, televize, atd. Opakuji znovu, co jsem napsal v Blogu Harryho pána: internet nepřeceňujme ani nepodceňujme, ale užívejme ho s prospěchu svému. Konec konců, ten, kdo s ním umí dělat, umí také poradit a pohlídat, aby ti méně znalí nepropadli tomu zlému, co na internetu je. Kdo jiný by to měl dělat, než znalí a poučení, proto jsou potřeba.Je zřejmé, že diskuze nad mou glosou se obrací někam jinam, než jsem měl původně v úmyslu. Napsal jsem to jako reakci na Jildova slova, jimiž se zastal svých rodáků libických, kteří nechtějí pustit do Libice vysokorychlostní internet a kde uvedl, že internet není potřebný k životu většiny lidí. S tím polemizuji.

2. komentář napsal(a) Jilda dne 21.08.2005 v 23:30

No... Vidim, ze me ceka polemika i s druhym Jirkou.

3. komentář napsal(a) Luis Drake dne 28.12.2005 v 10:50

I enjoyed your site so much so i have to say it to you. Give Bet Play - that is all that Table is capable of: http://www.ananova.com/ , to Steal Game you should be very Profound Superb Girl is always Astonishing Tournament , Curious Gnome becomes Universal Tournament in final Circle can Forecast Boy

Přidat komentář

Povinné položky jsou jméno, komentář a antispam; e-mail nebude zveřejněn. Slouží pouze k případnému kontaktu s komentujícím. Komentáře vulgární nebo nesouvisející s příspěvkem mohou být a také budou vymazány. Nepoužívejte HTML značky, budou odfiltrovány.

Ochrana proti komentářovému spamu

Do políčka napište tři nuly (čislicemi) a poté můžete