NoteBLOG – Pohádka pro (a)sociální demokraty

Pohádka pro (a)sociální demokraty (10.02.2006)

Dostal jsem dnes do pošty pěknou věcičku, skoro současně od dvou kamarádů, Pepy Hrdého a Jirky Uťáka. I když jsem ji už asi někde četl, myslím si, že není od věci ji šířit a šířit "co se do ní vejde". Co naplat, volby máme za dveřmi, takže co bychom neudělali pro naše pravicové politiky, že? :-) Nuže - zde je:

Milé děti a neznalí, ale naivní socialističtí jedinci, dnes si povíme něco o socanském daňovém systému a daňových úlevách. Nebojte se toho názvu, vysvětlíme si to tak, že tomu bude každý rozumět.

Žilo bylo 10 pánů, kteří spolu chodili každý den do restaurace na oběd. Za oběd měli pokaždé zaplatit dohromady přesně 1 000 korun. Pánové se dohodli na tom, ze se na té tisícovce budou podílet tak, jak platí daně. Takže první čtyři, ti nejchudší, neplatili nic. Pátý zaplatil 10 korun, šestý 30 korun, sedmý 70 korun, osmý 120 korun, devátý 180 korun a desátý, ten nejbohatší, 590 korun. Takhle to šlo celé roky a nikdo si nestěžoval.

Až jednou hostinský přišel s tím, že jim dá slevu a bude po nich chtít každý den za oběd jen 800 korun místo 1 000, protože jsou to stálí zákazníci. To bylo od něho moc hezké. Jak si ale rozdělit těch ušetřených 200 korun? Kdyby každý z deseti pánu platil o 20 korun méně, prvních pět pánů by dokonce dostávalo peníze za to, ze chodí na oběd. Hostinský jim navrhl se o úsporu podělit tak, v jakém poměru platí za oběd. Vzal si papír a tužku a začal počítat. Vyšlo mu toto: Pátý pán už nebude muset platit nic, stejně jako první čtyři, takže 100 % úspora. Šestý bude platit 20 korun, místo 30, ušetří 33 %. Sedmý bude platit 50 místo 70 korun, ušetří 28 %. Osmý pán zaplatí 90 místo 120 korun a ušetří 25 %. Devátý zaplatí 140 místo 180 korun, takže ušetří 22 %. Desátý pán, nejbohatší, bude platit 490 místo 590 korun. Úspora 16 %. Každý z těch šesti na tom bude lépe než předtím, a ti první čtyři mohou i nadále jíst zadarmo.

Jak se ale vzápětí ukázalo, velké nadšení ten návrh nevyvolal. "Takže já z těch 200 korun dostanu jen 10?", křičel šestý pán, ukázal na desátého, nejbohatšího, a pokračoval: "A tenhleten dostane hned 100!" "To je pravda!", křičel pátý pán, "Já ušetřím jen 10 korun, ale on desetkrát víc!". "Opravdu!", přidal se sedmý, "takže jemu stovku a mně jen dvacku?!". Rozkřičeli se i první čtyři pánové: "A my nedostaneme vůbec nic? Jak k tomu přijdeme? Zase jsou na tom nejhůř ti nejchudší, jako vždycky!" A všech devět se vrhlo na toho desátého a ztloukli ho.

Příštího dne se desátý pán u oběda neobjevil. Nijak jim to nevadilo, prostě si sedli a jedli bez něho. Když ale došlo k placení, zjistili zajímavou věc: Všichni dohromady neměli ani na polovinu sumy, kterou zrovna projedli. A pokud mezitím neumřeli hlady, tak se tomu diví dodnes.

A takhle, milé děti, funguje dnešní český daňový systém. Pokud dojde k daňové úlevě, mají z toho nejvíc ti nejbohatší. Pokud by ale museli platit příliš, může se stát, že se příští den u našeho stolu neobjeví. Ve Švýcarsku, v Karibiku, ale i jinde na světě je spousta pěkných restaurací. Hádanka jako prémie: Proč mají spolu ČSSD a KSČM nejvíc hlasů? Odpověď: Protože jejich voliči reprezentují především pány č. 1 – 4.

Komentáře

1. komentář napsal(a) roman dne 11.02.2006 v 10:57

Tuto pohádku navrhuji zařadit do povinné četby!

2. komentář napsal(a) Mylhaus dne 11.02.2006 v 21:07

Bohužel těch pánů č. 1 - 4 je tady většina. Těch pohodlnějších, co jen nastavují ruku a čekají, že za ně stát všechno vyřeší... A to bude ještě hodně dlouho trvat, než se něco změní.

3. komentář napsal(a) zbynek dne 13.02.2006 v 10:57

hehe, a bude tady nekdy komentar nejakeho zastupce socialni demagogie? :-D

4. komentář napsal(a) Socanský fanda. dne 27.02.2006 v 08:36

Pánové, taková pohádka se dá vymyslet na jakékoliv téma a není to nic světoborného. Je z toho cítit modroptačí zoufalství při ozbačování lidí jiného názoru za naivky a s dětskými názory a dokonce demagogy !Ale co, je to vlastně soukromý blog, tak na to má vlastník a jeho družina nárok.

5. komentář napsal(a) Jirka C. dne 27.02.2006 v 10:09

Socanský fanda se zlobí oprávněně. Tento text je totiž - na rozdíl od naší daňové a legislativní džungle - sto pochopit skoro každý. Proto je pro socanské fandy takovým dráždidlem.

Přidat komentář

Povinné položky jsou jméno, komentář a antispam; e-mail nebude zveřejněn. Slouží pouze k případnému kontaktu s komentujícím. Komentáře vulgární nebo nesouvisející s příspěvkem mohou být a také budou vymazány. Nepoužívejte HTML značky, budou odfiltrovány.

Ochrana proti komentářovému spamu

Do políčka napište tři nuly (čislicemi) a poté můžete