NoteBLOG – U hřbitova

U hřbitova (03.08.2006)

Po delší odmlce nacházím vhodné téma a dostatečnou motivaci napsat pár řádek. Ne že by byla nouze o štěpné události a nabízející se úderné komentáře k nim, a to na kterékoliv úrovni. Možná později. Všechno mi momentálně připadá tak nějak rozpatlávání nehodné. I fotografií se nashromáždilo, ty nejlepší určitě přijdou na řadu. Momentálně cítím daleko silnější potřebu podělit se o včerejší zážitky při mé návštěvě libického hřbitova. Jezdím sem docela často, máme tam hrobku kde jsou pochováni moje prarodiče z matčiny strany a nyní už i oba moji rodiče. Je to krásné místo na stráni nad obcí se širokým výhledem, který mě nikdy neomrzí a vždy mě překvapí něčím novým.

Včera v podvečer jsem tam opět zavítal. Málokdy jsem na tomto místě zcela sám, včera tomu tak bylo. Na celém hřbitově mimo mne ani živáčka. Po obligátní úpravě hrobu, zalití květin, zapálení lampičky a motlitbě jsem zjistil, že zde něco chybí. Je to plot. Ano, kolem celého hřbitova byla odstraněna ocelová drátěná plotová pole a zbyly pouze betonové základy a tyčky. Hřbitov se otevřel svému okolí a dostal novou pohledovou dimenzi. Spojil se zcela s okolní krajinou a stal se tak ještě více její součástí. Vstoupil jsem do tohoto okolí a nestačil jsem se dívat. Otevřely se mi zcela nové krásné a zajímavé pohledy nejen na hřbitov sám ale na jeho poetické a uklidňující okolí prozářené odpoledním letním sluncem.

Komentáře

1. komentář napsal(a) Jilda dne 06.08.2006 v 20:53

Jirko, mluvíš mi z duše... I já byl na tomtéž hřbitově, dokonce tentýž den jako ty. leč dopoledne, (taky tam mám své prarodiče i rodiče) a rovněž mi bylo něco divného, než mi došlo, že místu chybí plot. Říkal jsem si, že by to tak mělo zůstat, protože, jak píšeš, opravdu "spojil se zcela s okolní krajinou a stal se tak ještě více její součástí". Jenže jak jsem později zjistil (nejezdím do Libice tak často, nejvýš 3x, 4x do roka, tudíž se při každé navštěvě musím dozvědět co nejvíce), plot kolem hřbitova je zbořen proto, že tu bude postaven nový. Z libické strany prý bude dokonce neprůhledná zeď. Jako by se libičtí živí nechtěli dívat na své libické mrtvé... Na podzim budou v obci volby a je údajně nutné vyprázdnit obecní pokladnu, aby nové zastupitelstvo začínalo od nuly i bez dluhů, plot kolem hřbitova byl prý podpořen navíc nějakým grantem... Možná si pamatuješ, když jsme byli malí, stál kolem celého hřbitova zděný plot, který se místy rozpadal, a právě v té době byl rovněž národním výborem bořen a nahrazován plotem drátěným... A s plotem zmizely i vysoké stromy, které na hřbitově rostly... No, zajímavé vzpomínky.

Přidat komentář

Povinné položky jsou jméno, komentář a antispam; e-mail nebude zveřejněn. Slouží pouze k případnému kontaktu s komentujícím. Komentáře vulgární nebo nesouvisející s příspěvkem mohou být a také budou vymazány. Nepoužívejte HTML značky, budou odfiltrovány.

Ochrana proti komentářovému spamu

Do políčka napište tři nuly (čislicemi) a poté můžete