NoteBLOG – Politická kultura

Politická kultura (26.09.2006)

Cestou na hudební veletrh HUVEL 2006 jsem vyslechl zajímavý rozhovor v rádiu. Byl na téma "politická kultura" a rozhlasový redaktor v něm zpovídal ředitele Politologického institutu v Hamburku (jméno jsem samozřejmě zapoměl) - zřejmě českého původu, protože mluvil česky. Co mě zaujalo, byly jeho odpovědi na otázky, co je to vlatně politická kultura a zda je její stav v České republice obvyklý či nějak výjimečný v porovnání s ostatními evropskými zeměmi. Očekával jsem jakýsi vědecky úplný souhrn definic etického chování moderního politika coby ideálního etalonu evropské politické kultury a na druhé straně jsem čekal kritiku chování a používaných prostředků, slovníku a šibalských metod naší současné vrcholově politické garnitury ve srovnání s politickými scénami západních demokracií.

Byl jsem však velmi překvapen. Nejen že onen člověk mluvil zcela normálním "nevědeckým" jazykem, ale obsah jeho odpovědí zcela kolidoval s mou představou o obsahu sousloví "politická kultura". Dle jeho názoru - pokud to mohu volně interpretovat - je termín "politická kultura" v očích většiny obyvatel spojen s jakousi představou o ideálním stylu jednání a konání jakýchsi ideálních (= neexistujících) charakterních politicích, jednajících striktně v rámci obecně uznávaných norem slušnosti a morálky. A že se v tomto názoru tak nějak ztrácí skutečnost, že politika je zejména o cílech a o jejich dosahování či nedosahování. Úspěšný politik je pak hodnocen hlavně podle toho, zda a do jaké míry se mu podaří svoje cíle splnit. Volně interpretováno - účel světí prostředky a termín "politická kultura" v obvyklém chápání není to, co by politiky snad nějak významně zajímalo. S tím lze souhlasit, tak to skutečně chodí. Ale - bohužel či bohudík? Toť otázka, kterou jsem si po skončení pořadu kladl.

Stejně tak při srovnávání naší politické kultury s ostatními státy EU jsem ke svému údivu neslyšel očekávaná kritická slova, ale naopak názory a důkazy o standardnosti naší "politické kultury" vzhledem k Evropě. I v okolních státech EU je prý politika spojena s řadou skandálů, osočování, intrikářských a manipulativních metod, všude existuje prorůstání politických struktur s finanční a průmyslovou lobby, korupce, zneužívání médií, atd, atd. Z rozhovoru dále vyplynulo, že termínem "politická kultura" se spíše chápe něco jako souhrn skutečně používaných politických metod, chování a postupů, vedoucích ke konkrétnímu politickému cíli, než něco, co bych možná nazval "politická morálka".

Ale proč o tom všem vlastně píšu. Znám mnoho lidí (včetně mých nejbližších), kteří buď vůbec nejdou k volbám, protože "ve všech stranách jsou ti a tamti, kteří udělali to a to..., jsou to všichni lumpi a zloději..." nebo jiní volí určitou stranu vlastně pouze proto, že oproti ostatním stranám v této (správné) straně neznají nikoho, kdo by už "utrpěl" nějaký skandál. Nikdy jsem neslyšel, že stranu budu nebo nebudu volit proto, že mají či nemají v programu to či ono. Přiznám se, že jsem měl a mám stále sklony se takto rozhodovat před volbami (dle osob a jejich minulých činů ši spíše ZLOčinů) a čím jsem starší, tím mi TO více vadí. Tento rozhlasový pořad ale posunul moje poznání či názor na věc zase o kousek dál a troufám si říci, že snad pozitivně.

Došel jsem k názoru, že není prostě a jednoduše možné, aby na kandidátkách byli nějací ideální charakterní lidé, jiní než my. Jsou to stejní lumpové jako my, ovládaní pudy, city, dojmy a svody (i když o několik řádů většími). Mají své osobní a jedinečné přednosti, chyby i nedostatky jako my. Nejsou a nikdy nebudou ideální, charakterní a morální, protože ani my takoví nejsme. A ze zkušenosti víme, že ideální charakterní a morální lidé do vrcholové politiky nelezou a když už se tam omylem dostanou, většinou rychle utečou. Volební zákon je ovšem takový, jaký je a tak nemáme možnost volit osoby, ale pouze strany, čili programy. Osoby na kandidátkách volí (nebo stanovují) pouze členové každé strany. Můžeme stokrát a tisíckrát nadávat na volební zákon a poslaneckou imunitu či jejich platy a prebendy, ale nic tím nezměníme. Jsme jako jednotlivci příliš zanedbatelní, postradatelní a neuslyšitelní. Jediné, co tím můžeme spolehlivě docílit, je tak pouze případné zhoršení vlastního zdraví. Mám tedy čím dál tím víc za to, že hlavním volebním vodítkem by měl být volební program. Veškeré osobní argumenty by měly mít zcela určitě menší váhu a neměly by bránit účasti ve volbách.

Závěr nechť si tentokrát učiní laskavý čtenář sám, rád si přečtu případné jiné názory na věc.

Komentáře

1. komentář napsal(a) Jilda dne 27.09.2006 v 11:12

Taky bych se chtěl při volbách rozhodovat podle programů. Ale jaksi dost dobře nemůžu od těch programů oddělit lidi. Konkrétní lidi. A v tom je problém. Nevěrohodnému, hloupému nebo všehoschopnému člověku přece nedám hlas jenom proto, že se dušuje, jak v pohodě prosadí nápady, které mi připadají perfektní. Neprosadí, to dá rozum. Ostatně současná situace u nás to jen dokazuje. Asi by se mi víc líbilo, kdybych mohl volit lidi, nikoliv strany, i když je to trošku protimluv, protože strany jsou už teď dostatečně personifikovány; a navíc vím, že to ani není možné. "Naše" demokracie zkrátka není ideální. Je možná optimální, ale ne ideální a tak to taky musíme brát. Jako obyčejnému člověku je mi koneckonců jedno, kdo v téhle "naší" demokracii vládne. Zkušenosti totiž ukazují, že ať se děje, co se děje, stejně se střídá jen pravice a levice (zjednodušeně řečeno). Pokud je u moci pravice, šetří se (člověče, pomoz si, jak umíš, my zavřeme oči), když levice, rozhazuje se (člověče, my ti řekneme, co potřebuješ a taky ti to dáme, ale budeš držet hubu), a to vše s přihlédnutím k ústupkům na jednu nebo druhou stranu. Obyčejný člověk se v tom pouze musí jednak naučit žít a druhak musí dávat pozor, aby se ta "naše" demokracie nepřeměnila v nějakou jinou, třeba totalitní. Takže moje rada k volbám? Hoďme si korunou...

2. komentář napsal(a) Patrik F dne 27.09.2006 v 14:15

Dá se říci, že souhlas s Jildou, až na poslední větu. Přeci jen by obyčejný člověk měl mít rozlišovací schopnost mezi tím kdo u koryta žere a tím, kdo ještě navrch mlaská. To pak je k té totalitě blíž.

3. komentář napsal(a) Jilda dne 27.09.2006 v 14:44

Totalita nehrozí. Totalita potřebuje mezinárodní kontext a ten teď v Evropě jaksi není příznivý. (Naštěstí.) Na totalitu si musíme zase nějaké to desetiletí počkat. Ačkoliv - totalitnímu státu by se dobře bojovalo proti terorismu a my teď máme v Praze ta opatření...

4. komentář napsal(a) Jirka C. dne 04.10.2006 v 09:09

Větším problémem,než konkrétní osoby, vidím skutečnost, že se naše (a zdaleka nejen naše) společnost dostala do stavu, kdy valem přibývá voličů, kteří jsou spokojeni s proklamací - slovy Jildy - "člověče, my ti řekneme, co potřebuješ a taky ti to dáme, ale budeš držet hubu". Pokud se totiž přehoupnou ve volbách do nadpoloviční většiny, bude už fungovat stát zcela jak za Jánošíka a jelikož mu (=státu) to, co sebere pracujícícm (a přerozdělí sobě a nepracujícícm) nebude zase stačit, čeká nás brzy Argentinský syndrom. To teprv bude "fičák".

5. komentář napsal(a) Milan Linhart dne 04.10.2006 v 10:49

Já myslím, že většina lidí volí podle toho, co pro ně osobně je v danou chvíli a v dané situaci výhodnější. Za první republiky bylo více profesních stran. Byli agrárníci, živnostníci, státní zaměstnanci volili národní socialisty, dělníci sociální demokraty nebo komunisty, atd. Teď se to občas vrací na komunální úrovni. Například u nás v Chotěboři už potřetí za sebou staví jednu z kandidátek hokejový klub. Pokud ale člověk nemápocit, že právě jemu by některá z volebních stran mohla přinést nějakou výhodu, je dost pravděpodobné, že se nebude namáhat a nepůjde volit vůbec. V systému, kde neustále přibývá lidí, kteří jsou závislí na sociálních dávkách, volí stále více lidí levici, aby jim ty dávky zůstaly nebo se dokonce ještě zvětšily. Pravicový způsob života víc bolí, člověk se musí více snažit, proto je tam poptávka menší.

6. komentář napsal(a) Jirka C. dne 04.10.2006 v 11:19

Souhlas, Milane, ale stát je tu podle mého názoru mimo jiné taky od toho, aby ZAŘÍDIL, aby LEVICOVÝ způsob života nebyl tak výhodný, aby ho dobrovolně volilo čím dál tím více lidí a parazitovalo tak svou leností či vyčůraností na práci těch blbých poctivě pracujících. Prostě aby zařídil, aby se PRAVICOVÝ způsob života více vyplácel.

7. komentář napsal(a) Milan Linhart dne 04.10.2006 v 14:02

Bohužel, dnešní politika funguje jinak (a platí to celosvětově): Politik si nejprve nechá nějakým průzkumem zjistit, jaké bonbony mají lidé nejraději. Pak nechá vytisknout plakáty, postaví se na tribunu a lidem ty jejich oblíbené bonbony naslibuje. Lidí tleskají a házejí lístky do urny o překot, politik je zvolen. Pak teprve zjistí, že na ty bonbony nemá v pokladně peníze. A že lidi pijí zdravotně závadnou vodu, takže by bylo potřeba nejdřív ušetřit na vodovod. Jenže lidi se vzbouří a řeknou: "Nový vodovod, to je Tvoje samozřejmá povinnost, o tom se ani nebudeme bavit. A peníze na něj si sežeň, kde chceš, od toho jsi politik. My však trváme na tom, že kromě vodovodu máme právo i na své bonbony, které jsi nám slíbil a kvůli kterým jsme Tě volili!" A politik je v pasti, protože na bonbony nemá a rozzuřený dav už mu stojí pod okny. Proto jde, prodá půlku obecního lesa a koupí za něj ty bonbony. Dav zbaští bonbony, uklidní se a spokojeně se rozejde domů. Kdyby jim politik před volbami řekl: "Když mě zvolíte, zorganizuji brigádu a společně pokácíme v obecním lese stromy. Dřevo z nich dokážu dobře prodat a za utržené peníze seženu levné vodovodní trubky. Pak všichni vezmeme krumpáče a lopaty a položíme nový vodovod, abychom měli čistou vodu pro naše děti.", tak by ho dnes volilo mnohem méně lidí než před padesáti nebo dokonce sto lety. Svět se prostě někam nezdravě posunul. Po pravicových konceptech není poptávka a proto se i politici "pravicových" stran uchylují k levicovému populismu. Vláda, která se skládá z takto zvolených politiků, nikdy nenajde odvahu k tomu, aby ZAŘÍDILA, že LEVICOVÝ způsob života bude méně výhodný a PRAVICOVÝ více. Stále více lidí se dožaduje koláčů bez práce a politik chce být znovu zvolen. To by musel být volební systém postaven na principu valné hromady akciové společnosti. Za každých 1000 korun, které občan odvedl za poslední volební období na daních, jeden hlas ve volbách navíc. Kdo nepracuje a žije jen ze sociálních dávek, tomu by zbyl pouze ten jeden základní hlas, jako má teď. Kdo podniká a šmelí načerno a placení daní se vyhýbá, ten by dopadl stejně.

8. komentář napsal(a) Jirka C. dne 04.10.2006 v 15:21

A to je přesně ono, proč nevidím v současné době demokracii jako nejlepší možné státní zřízení. Strany a potažmo politici mají zpravidla "poněkud" jiné osobní i stranické cíle a ambice, než jsou deklarovány ve stranických programech. Zcela prioritní a prvotní je získat a udržet moc, centralizovat ve svých rukou veškeré možné rozhodování o postech a penězích, jejich hlavní starostí jsou preference a ty "drobnější" starosti - například jak plnit volební program - nechat na někom jiném, na krajích, obcích ... Tvrdím, že osvícený panovník s rozsáhlými pravomocemi by v současné době mohl nadělat spoustu užitečného pro tento (a nejenom tento) stát, dokonce daleko lépe, rychleji a efektivněji než celý parlament, senát i vláda dohromady. A to celé podstatně levněji. Jenže ... :-).. je to samozžejmě utopie a tak tu máme TO, co jsme si demokraticky zvolili. Ale jak jsi správně naznačil (tu myšlenku už jsem četl i jinde), je čas začít diskutovat, zda mají mít všichní občané volební právo se stejnou váhou hlasu a co je to vlastně dnešní demokracie, zda je v této podobě ještě "spravedlivá" a ještě pořád ta "nejlepší cesta ze všech špatných". Volby jsou totiž čím dál tím víc o penězích, a co víc, o NAŠICH penězích. Takže - diskutujme - ale nic nám to samozřejmě nebude platné.

9. komentář napsal(a) JUtty dne 07.10.2006 v 17:02

Ahoj, vše je samozřejmě o zdrojích, tedy o financích. A taky o odpovednosti, tedy když u ne vůči sobě, tak vůči budoucnosti. Dnešní garnitury jsou nepředstavitelně rozežrané, nikdo se ale neptá, kdo to bude platit !! A tak cítím, že je potřeba lidem říct, vy si dneska nadlábnete pupky, ale zaplatí to vaše děti a vaše vnoučata. A tisknout by se to mělo palcovými titulky.

10. komentář napsal(a) Jitrka C. dne 09.10.2006 v 07:29

Ono BY SE TOHO MĚLO dělat víc, ale nedělá se. Proč? Snadná odpověď. Naši spoluobčané si už příliš ZVYKLI na to, že vrchnost může všechno, nemusí nic a navíc nemá žádnou faktickou zodpovědnost. Zvykli si tak, že už jim to ani nepřijde. Tomu se normálně říká diktatura nebo totalita. U nás je to prý DEMOKRACIE, ale fakticky je to nevýslovnej BORDEL.

11. komentář napsal(a) Jilda dne 09.10.2006 v 16:59

Jirko, s tím panovníkem to zní hezky, ale asi by to nefungovalo. Možná ve středověku. Náš svět vychází ze svébytného a svobodného jedince s vlastními názory a naše soužití je založené na dialogu. Co člověk, to jiná potřeba a jiný názor, a už to jiskří a už se to mydlí. Musel bys tedy ten dialog zrušit a přistoupit na to, že se lidi budou chovat způsobem "panovník řekl, je to pravda" (nepřipomíná to některé voliče?). A to se mi nelíbí a to nechci, raději zůstanu u šíleného parlamentu. Tvoje "zda mají mít všichni občané volební právo se stejnou váhou hlasu" mi taky příliš nesedí, i když to není špatný nápad. Nejsem pro rovnostářství ani omylem a takové to neustále dokola omílané, že jsme si všichni rovni, nebo bychom měli být, mi leze na nervy, nejsme si všichni rovni, tak jako nejsme všichni stejní, ale váhu hlasu bych nerozlišoval. Asi by to muselo být podle výše daní - kdo státu odvádí víc, měl by mít hlas s vyšší váhou, čili měl by větší právo rozhodovat, co stát s těmi penězi udělá - protože jiný způsob si nedovedu představit (inteligentní člověk = 2 hlasy - nesmysl). Ano, je to lákavé, i pro mne, který daní víc než je průměrný plat (a zbytek dávám Daně), a možná by to i fungovalo, vybralo by se víc, hm - ale... P.S.: Jirko, ty jsi takový pirát silnic? 58, slovy osm km/h v obci? Co tvoje svědomí? Co tvůj smysl pro spravedlnost? A za rohem vyloupili banku, policie nikde.

12. komentář napsal(a) Jirka C. dne 10.10.2006 v 07:15

jildo, mohu tě ubezpečit, že mých 58 km/h mé svědomí nechává naprosto chladným. Nebo snad tvoje svědomí pracuje na základě souladu či nesouladu se zákony ČR ?

Přidat komentář

Povinné položky jsou jméno, komentář a antispam; e-mail nebude zveřejněn. Slouží pouze k případnému kontaktu s komentujícím. Komentáře vulgární nebo nesouvisející s příspěvkem mohou být a také budou vymazány. Nepoužívejte HTML značky, budou odfiltrovány.

Ochrana proti komentářovému spamu

Do políčka napište tři nuly (čislicemi) a poté můžete