Jak jsme digitalizovali historii (14.01.2007)
Konec roku minulého a počátek roku nového pro mne znamená velké pracovní zatížení a tak mám často problém odpoutat se po pracovní době, která je často značně prodloužená, od pracovních záležitostí a nechat mysl odpočívat. Tato skutečnost je i hlavním důvodem velkých přestávek v psaní. Na tento víkend jsme si ovšem naplánovali akci, kterou jsem svou mysl očistil od práce, doufám, docela důkladně. Nebyl to ovšem - jak byste možná čekali - žádný manuální výkon či sportovní akce.
Pustili jsme se konečně do digitalizace starých filmových rodinných nahrávek na 8mm filmech. V obýváku jsme si zařídili improvizované "digitalizační studio" - což představovalo plátno, 8mm promítačku a digitální kameru na stativu napojenou na DVD rekordér. Promítačku přivezla spolu s dalšími filmy z Brádla teta Marie, protože naše starobylá promítačka z Libice už není provozuschopná, tedy není už možné sehnat do ní lampu. Zatemnil jsem okna a dveře černou fólií a v sobotu kolem 11. hodiny jsme nažhavili přístroje a započali s prvním zkušebním filmem.
Očekávali jsme potíže a ty skutečně přišly. Promítačku muselo zpočátku obsluhovat více osob, neboť mechanizmus zejména gumová řemenička má už nejlepší roky dávno za sebou. Jakmile se posuv filmu pozastavil, film se začal ihned tavit a bylo nutné ono místo vystříhnout a slepovat či film v promítačce posunout ručně o kus dál. Jako lepička se moc osvědčila Weu a její šikovné prstíky. Brácha naštěstí sehnal v Praze speciální lepidlo na filmy, on totiž sežene skoro všechno. Po prvních zkušenostech jsme tedy zvolil jinou pracnější taktiku, nejdříve jsme film celý ručně prošli a vadná místa vystřihli a provedli kvalitní slepy na lepícím přístroji.
Výsledek ale určitě stojí za to, i když samozřejmě nejde o kvalitu, což jsme samozřejmě ani nečekali. V okénku cca 6x4 mm velkém a 30-50 let starém se ale naleznou důležité a pohyblivé střípky rodinné historie, což není určitě málo. Na filmech jsme nalezli mimo vysloveně rodinných "klipů" i například záběry z pouti v Libici asi z roku 1957-8, ještě před mým narozením, poslední rok kdy byly na náměstí ještě lípy, maškaru v Horním Bradle z roku 1971, závod míru ve Ždírci kolem roku 1960 nebo i dokonce barevné záběry Jirky Poděbradského s manželkou na cyklistické návštěvě u tety Marie v Horním Bradle (viz foto ve fotogalerii)!
Skončili jsme v neděli před obědem s tím, že nás čeká pokračování, všechny filmy se nestihly přetočit. Výsledkem jsou skoro 4 hodiny "surového" materiálu na DVD RAM, který bude nutné - naštěstí už digitálně - sestříhat a upravit do koukatelného materiálu a poté namnožit. Konstatovali jsme jak propastný rozdíl je v práci s digitální technikou ve srovnání s 8mm filmem, technologií 2. poloviny minulého století. Oproti pouhému mačkání tlačítek na dálkovém ovladači neustálé ruční korekce a problémy, manipulace a lepení filmů, mizerná kvalita, hlučnost, atd, atd. Obě techniky nejsou od sebe až tak časově vzdálené, ale úroveň je už někde úplně jinde, což si normálně - obklopení touto technologií - už vůbec neuvědomujeme.
Digitální technologie ale není všemocná, do minulosti nám bez této staré technologie nahlédnout neumožní. Shlédnutí těchto starých filmů mi znovu připomělo, jak skromně a - z dnešního pohledu - těžce se před nedávnem žilo. Přitom ale dospělí lidé i děti se na většině záběrů usmívají (mimo mě, já jsem se jako dítě furt mračil), což dává naději, že byli tehdy šťastni. Neměli mnohdy lehký život a mnoho z nich už není mezi námi. Fotografie a zejména pak filmová technologie ale umožnila, že naši blízcí zůstanou pro nás i pro další generace nejenom ve vzpomínkách a vyprávěních, ale i v pohyblivých obrázcích. Je dobré a potřebné znát a ctít své předky a předávat znalosti a informace o nich svým dětem. Už proto, že bez jejich života, práce, péče a lásky bychom tady nebyli ani my. Mám za to, že není vůbec na škodu si tuto neoddiskutovatenou skutečnost občas připomenout.
Komentáře
1. komentář napsal(a) Jilda dne 23.01.2007 v 17:27
194.228.196.194
Jirko, technologický pokrok nezastavíš (ale ty ho ani zastavovat nechceš, na to jsou tu jiní, jak občas čítávám na ichotebor.cz)... Také mám půl století staré 8mm filmy, kde jsem prezentován ještě jako téměř slepé robě. Filmové pásky jsem si chtěl podobným způsobem přetočit na videopásky, ale než jsem se k tomu odhodlal, staly se videopásky stejně zastaralým nosným médiem jako filmové pásky. Přemýšlím, jestli nemám počkat na něco ještě modernějšího, než je digitální záznam... Technologický pokrok fakt nezadržíš. Zrovna se poohlížím po nějakém šikovném DVD rekordéru. Chci ho jako dárek manželce k narozeninám, jelikož si tuhle u videa povzdechla, že si připadá jako v muzeu. Možná dostane Sony HDD rekordér RDR-HX720/S se 160 GB na pevném disku. Ale nevím, nemám s těmito číslicovými přístroji žádnou zkušenost. Aby nebyly poruchové víc než stará dobrá Admira 8 Super, promítačka na 8mm film, kterou mám ještě schovanou. A dodnes funguje...
2. komentář napsal(a) Jirka C. dne 24.01.2007 v 09:25
212.158.138.12
Nevím nic o SONY, mám jenom DVD rekordér Panasonic bez HDD, asi necelého půl roku, ale funguje zatím bezvadně, tuto značku mohu doporučit. Nemusíš se nul a jedniček vůbec bát, je to jen o zvyku, vždyť na videu to bylo ještě mnohem horší, nějaké magnetické šmouhy na pásku či co... Nevím ovšem, jestli bych s DVD rekordérem uspěl jako s dárkem manželce. Či spíše vím - neuspěl. Všechny tyto technologické DVD-video-audio záležitosti jsou mi spíše trpěny, neboť permanentně "hyzdí vzhled obýváku a vede k nim příliš mnoho černých kabelů" :-) Přeji ti mnoho zdaru a štěstí o narozeninách tvé manželky, Jildo.
3. komentář napsal(a) Jilda dne 24.01.2007 v 12:11
194.228.196.194
Díky, Jirko. Moje paní proti černým kabelům v obýváku nic nemá. Dokonce měla požadavek, abych propojil dvě videa, satelit a tři televize umístěné ve třech místnostech, a to tak, aby bylo na kterékoliv televizi možné sledovat live satelit i záznamy z jednoho nebo druhého videa (abychom se mohli dívat každý na něco jiného), a velmi se divila, že jsem to řešil asi čtrnáct dní, neb nejsem v tomto oboru vzdělán. Ovšem z obýváku jsem byl vykázán se svou audiosoupravou, kterou jsem používal převážně k poslechu rockové muziky, kterážto není jeji hobby. Snad to bude v novém bytě díky technologickému pokroku snadnější, jelikož tam do každé místnosti stěnami protahují multimediální kabely (nebo co to je) napojené na nějakou šílenou bytovou rozvodnu. P.S.: Jo a nedělej tady tak dlouhé pauzy, člověk nemá co číst...
4. komentář napsal(a) Václav Pravda dne 26.01.2007 v 01:14
88.102.86.42
Mám dvouletou zkušenost s DVD rekorderem Panasonic s HDD 80 GB. Mel bych k nemu hned nekolik vyhrad, ale predpokladam, ze uz u novejsich typu jsou odstraneny - zoufale pomale a nesikovne ovladani (logicky na sebe navazujici kroky nejdou za sebou logicky v ovladani, nejcasteji pouzivane akce nemaji sve prime tlacitko, zatimco jine, z meho pohledu zbytecne, ano), jen 32 programovatelnych pozic (nahravam za tyden vic, i kdyz si to nikdy neprohlednu :-) ), dalkove ovladani vydrzelo jen rok a tenkrat na ceskem internetu nebylo ke koupi, psani nazvu nahravek neni jako na mobilu, ale preklikava se po jednotlivych pismenkach, ... To jsou ale nepodstatne veci ve srovnani s tim, ze ackoliv klasicke videopasky zaberou vice mista, maji tu vyhodu, ze i kdyz se zaznam postupne zhorsuje, porad funguje. U DVD to neplati, zivotnost nosicu je cca 10 let a pri chybe nebo zestarnuti nosne vrstvy nejsou k precteni najednou vubec. Z toho duvodu odbornici doporucuji napr. vypalovat rodinne zabery z digi kamer na DVD, ale krome toho jeste sestrihane znovu nahrat zpet na pasky do kamer. I sam Bill Gates (Microsoft) vlastni byvaly dul, ve kterem v dvacetistupnovem mrazu uchovava obrovsky archiv fotografii a dalsich veci.
5. komentář napsal(a) morous dne 26.01.2007 v 06:06
88.101.234.26
to je nějaká kravina, ne? cd nosiče už tady jsou 20 let a nevím o tom, že by se z nich ztrácel obsah.
6. komentář napsal(a) Jilda dne 26.01.2007 v 09:15
194.228.196.194
Myslím, že každý nosič je zranitelný. A čas ho asi šrotuje ze všeho nejvíc. Jinak by se nám z minulosti zachovalo daleko víc hliněných destiček nebo "kamenných" sešitů pradávných lidí... Problém může být jinde - na čem si za sto let to cédéčko přehrajeme? Máme z mládí asi 40 kg klasických gramofonových desek, ale nemůžeme z nich dostat tu muziku, kterou jsme tenkrát měli rádi... Jo a díky za referenci o Panasonic. Raději bych ovšem zůstal u Sony. Jednak je to srdeční záležitost a druhak máme všechno ostatní téže značky, tak aby si to navzájem rozumělo. :-)
7. komentář napsal(a) morous dne 26.01.2007 v 11:56
88.101.234.26
jenže převést něco z digi formátu do jiného digi je určitě jednodušší než z analogového gramofonu resp. z hliněných destiček :-).chci říci, že převést např. text ze starého 602 do wordu je jednodušší než převést totéž z textu napsaného na psacím stroji.
8. komentář napsal(a) Jirka C. dne 22.02.2007 v 08:50
212.158.138.12
Množí se na mne dotazy na použité lepidlo, tedy pro všechny zájemce: speciální lepidlo na filmy bylo za koupeno v prodejně Foto-škoda ve Vodičkově ulici v Praze za 140 Kc, značka Hama.
9. komentář napsal(a) Ivan Bilík dne 06.12.2007 v 09:25
77.48.64.7
Jaké zařízení na digitalizaci 8mm filmu potřebuji.Děkuji za radu.
10. komentář napsal(a) Jirka C. dne 06.12.2007 v 11:23
90.183.116.12
Zařízení ? No, existuje na to jistě i speciální zařízení, které používají firma, které tento převod za nemalé peníze nabízí. Podle mne si vystačíte s promítačkou 8mm filmů,a dále videokamerou (i analogovou) a DVD-rekordérem, případně lepší web-kamerou napojenou na PC.
11. komentář napsal(a) Lukáš dne 15.05.2008 v 22:37
88.101.224.65
Dobrý den, mám doma promítačku Admira Super 8mm, ale mám stejný problém jako autor výše uvedeného článku - nesvítí lampa. Mohli byste mi prosím poradit kde bych tuto lampu mohl sehnat? Dělá dnes ještě někdo servis těchto promítaček? Děkuji Vám.
12. komentář napsal(a) Lukáš dne 15.05.2008 v 22:39
88.101.224.65
Prosím odpovězte mi nejl=pe na můj mail lukasprudek@seznam.czTisíceré diky.
13. komentář napsal(a) Alex. dne 16.01.2009 v 15:36
93.91.144.26
zdravím všechny příznivce historických amatérských filmů.I já vlastním mnoho kotoučů 8mm filmů a jelikož jsou to díla stará až 50letrád bych je převedl na nějaký moderní digi nosič nejlépe DVD.Co se týče tech.vybavení(amatérského)to by nebyl problém,ale chtěl bych se někoho kdo má s tím už nějakou zkušenost zeptat jakým způsobem celuloidový film 8mm připravit než se začne s převodem.Myslím tím zda nějak film vyčistit,nakonzervovat atd.Obávám se totiž aby se film v perforaci nezačal trhat.Postačí otření vodou?Či snad nějaký mycí prostředek?Poraďte. Díky za radu předem Alex. alex.podzimek@seznam.cz