NoteBLOG – Internet zadarmo

Internet zadarmo (12.09.2007) Fotogalerie k článku

Bohužel opět se potvrzuje zdánlivě paradoxní tvrzení užnevímkoho, a to "nejdražší je vždycky to, co je zadarmo". To "zadarmo", o kterém píši, jsou veřejné internetové terminály v Chotěboři, umístěné v podstatě venku mimo jakoukoliv kontrolu či ochranu. Poskytují internet "zadarmo" komukoliv a kdykoliv (pokud fungují). A proč tedy nejdražší? Vybudování tzv. "Metropolitní sítě Podoubraví", jejichž součástí tyto terminály jsou, stálo osmimístnou sumu, roční náklady budou nejspíše šestimístné sumy.

Po uvedení do provozu a v podstatě dodnes město, resp. informatici, zápasí s "neukázněnými" uživateli těchto terminálů, kterými jsou nezřídka děti. Tito uživatelé "neoprávněně" navštěvují "zakázané" internetové stránky a informatici značnou část své pracovní doby věnují sledováním a zařazováním desítek a stovek www-adres mezi "zakázané" tak, aby nešly na oněch terminálech zobrazit. Je to nekonečný boj s větrnými mlýny, neboť stránek se "závadným" obsahem pro děti přibývá denně jako hub po dešti. Druhou největší skupinou uživatelů jsou hráči her.

Aby toho nebylo dost, před několika dny jsem zjistil, že někdo úmyslně zničil tento terminál před knihovnou a rozbil sklo nad obrazovkou. Je to názorný příklad, jak si občané váží této služby "zadarmo" a vůbec bych se nedivil, kdyby to provedl rozlobený rodič, který zjistil, co že to jeho dítko sleduje u městské knihovny za obrázky... Nicméně po několika dnech byl kupodivu terminál opravený a doplněný kamerou a pokynem, že "... je určen k vyhledávání turistických informaci".

V galerii naleznete fotku upraveného terminálu a jistě mi dáte za pravdu, že takto umístěná kamera je "ke srandě králykum", pokud tedy vůbec má sloužit k zstrašení případných návštěvníku zakázaných stránek nebo záškodníkům. Pokud si snad někdo myslí, že odradí kohokoliv od čehokoliv, je, myslím, dost naivní...

A tak cítím potřebu říci, že nesouhlasím s tím, aby se peníze mé a ostatních daňových poplatníků utrácely za to, aby kdokoliv (zejména mladiství) a kdykoliv mohl bez kontroly zadarmo navštěvovat internetové stránky, případně ničit zařízení k tomuto účelu za nemalé peníze zakoupené a provozované, a aby zaměstnanec města věnoval podstatnou část své pracovní doby vyhledáváním "lechtivých" stránek a jejich zakazování pro tyto terminály. Přijde mi to totiž jako - s prominutím - splachování peněz do záchodu.

V této souvislosti ekonomiky vynakládání městských peněz jsem v duchu obdivně zatleskal osmitisícovému městu Moravské Budějovice. V tisku proběhla zpráva, že právě přijmuli PRVNÍHO městského policistu. Zároveň zbudovali systém radarů pro sledování dodržování rychlosti a další městské strážníky údajně přijmou "až si na ně město tímto systémem vydělá". Sypu si tímto popel na hlavu, neboť i já jsem tehdy před mnoha lety nakonec zdvihl ruku pro vybudování městské policie. Moravské Budějovice se bez ní dodnes obešly a jdou na to úplně jinak. Zda lépe či hůře - nevím, ale zcela jistě daleko efektivněji.

Jako příklad to, myslím, je zcela jasné. Jde o maximální efektivitu vložených prostředků, v tomto případě o efektivitu pro občany obce či města. Jak je vidět, jde to, efektivita je měřitelná a nic není dopředu "nalajnováno", za co se musí mětské peníze utratit. Zajímala by mě tedy efektivita prostředků na tuto internetovou síť v měřitelných jednotkách, čili porovnání nákladů a výnosů. A pevně doufám, že ne jenom mne.

Komentáře

1. komentář napsal(a) Jilda dne 13.09.2007 v 15:58

Dneska si lidi ničeho nevažej. Jako by si někdy v minulosti nečeho vážili. Možná by bylo lepší počítat s tím, že ten výrobek bude někdo ničit, a vymyslet ho tudíž tak, aby zničit nešel. Nebo když, tak jen s krumpáčem. A kdo si s sebou normálně nosí krumpáč, že? Ale promiň, tohle je vážné téma: Taky mě fascinuje, kolik dospělých lidí má trauma z toho, že by mohly děti pohledem na souložící nahá těla utrpět újmu. Nota bene, když jich je jen hrstka. Těch dětí. Pochybuju, že se u lechtivých stránek terminálu střídá veškerá omladina z Butulky či Smetanky. Jestli by se ti zakazovači adres neměli věnovat nečemu smysluplnějšímu. Když už jsou placeni i z vašich daní, jak tvrdíš. Ale možná, že by ty terminály mohly být na mince. Zrovna včera jsem si z nostalgie pouštěl Help a moc se mi tam líbila scéna (mimo jiné), jak pronásledovatelé Brouků ukradnou autobus a musí do kasičky hodit šilink, aby se rozjel...

Přidat komentář

Povinné položky jsou jméno, komentář a antispam; e-mail nebude zveřejněn. Slouží pouze k případnému kontaktu s komentujícím. Komentáře vulgární nebo nesouvisející s příspěvkem mohou být a také budou vymazány. Nepoužívejte HTML značky, budou odfiltrovány.

Ochrana proti komentářovému spamu

Do políčka napište tři nuly (čislicemi) a poté můžete