NoteBLOG – Výlet do Kutné Hory do velechrámu sv. Barbory

Výlet do Kutné Hory do velechrámu sv. Barbory (20.08.2008) Fotogalerie k článku

Na dnešní odpoledne připadlo nejen hezké počasí, ale i neplánovaný výlet do Hory Kutné do velechrámu sv. Barbory. Zjistili jsme totiž, že jsme tam nebyli už několik desítek let, což je hanba, a tak by chtělo již smazané vzpomínky obnovit. Tato obdivuhodná stavba musí jistě ohromit každého návštěvníka nejen svou velikostí a vnitřními prostory a vyzdobením, ale i smělostí celé klenbové koncepce a čistotou a harmonií svých vnitřních i vnějších tvarů. Momentálně probíhá oprava chrámu zvenku na pravé části podpůrných zdí a sloupů.

Za vstupné 50 Kč/os. jsme obdrželi tištěného miniprůvodce, s kterým jsme si prošli vnitřní prostory po přehledně značené trase s jednotlivými okomentovanými body. Příjemným překvapením pro mne bylo, že nikde v prostorách chrámu není zakázáno fotografovat (bez blesku) či filmovat, což je specielně v našich českých památkách věc přímo nevídaná a hodná velké pochaly! Když to porovnám s Kunětickou horou, kde není skoro nic a za povolení fotografovat chtějí kilčo - hanba!

Zaujaly mě mimo jiné čtyři sochy křesťanských ctností umístěné ve výšce po obou stranách hlavní lodě, 3.5 m vysoké. Jedná se o Opatrnost, Spravdelnost, Odvahu a Mírnost. Mým velkým zájmem byly samozřejmě také překrásné (údajně třímanuálové a kompletně restaurované) barokní varhany, ke kterým ovšem není přístup... Tak jsem je alespoň obdivoval a fotil odkud to šlo. Bohužel se řada fotek nezdařila, protože můj foťáček nemá velkou citlivost a nemá žádnou stabilizaci. To nešlo v ruce udržet, takže dobré fotky vznikly nejvíce při položení či alespoň opření digiťáku na/o něco pevného.

V chrámu i okolo chrámu - podle národností - bylo kupodivu nejvíce Japonců, pročež jsem zběžným výzkumem učinil jeden možná méně známý objev - čím menší japonec, tím má foťák tenčí a s větším LCD dispejem...

Příjemné odpoledne jsme zakončili jak jinak než návštěvou kavárny, kterých je v centru mnoho, jakožto i dalších obchůdků a lákadel pro turisty. Doporučuji tedy z výše uvedených důvodů i dalším případným zájemcům absolvovat tento výlet, a to i proto, abychom teda už konečně přečíslili ty Japonce...

Komentáře

1. komentář napsal(a) kujon dne 21.08.2008 v 11:42

Pěkné, leč na ty fotky interiéru to určitě chtělo stativ sloučit do HDR ;)

2. komentář napsal(a) kujon dne 21.08.2008 v 11:49

A ještě doplním dvě věci - přečíslit japonce v KH je všec zhola nemožná :-) Vím o čem mluvím, 4 roky jsem cca 150m od Barbory bydlel a snad ani nelze číslem vyjádřit na kolika nejen-japonských fotkách se musím vyskytovat :D A druhá věc - oprava zevnějšku chrámu probíhá už bezmála 5let ;)

3. komentář napsal(a) Jilda dne 21.08.2008 v 13:35

Že je zakázáno fotografovat bleskem mi připomnělo jednu příhodu, o které mi vyprávěl kamarád, takto dlouholetý profesionální fotograf: Měl v kostele fotit historický obraz pro knihu o památkách, pan kanovník ho k obrazu pustil, neboť to bylo domluveno na vyšších místech, leč zakázal mu fotit s bleskem, že prý by to ten obraz poškodilo. Fotograf se zajímal, jak by to mohlo obraz poškodit, pan kanovník nevěděl, leč zákaz nezrušil. Fotograf mu o světle a světelných paprscích a tak všelijak udělal přednášku, pan kanovník trval na svém, fotograf mu ukázal nádobíčko a předvedl, že neflešuje přímo na obraz, ale že světlo odráží a rozptyluje a tak podobně. Hodnostář prý byl pořád jako kafemlýnek. Kamarád se sbalil a odešel... Mýtus, že bleskové světlo škodí artefaktům, vznikl zřejmě v dřevních dobách fotografie, kdy se bleskovalo tak, že fotograf zapálil jakýsi prášek, který vybuchl a hodil světlo. Mnohdy ohodil i fotografovaného (znám ze zkušenosti, otec takový blesk také kdysi používal). Je zajímavé, jak jsou některé mýty nevymýtitelné... (Bleskem v kostele, v muzeu nebo v galerii nefotíme, abychom nerušili návštěvníky, někde bez povolení nefotíme vůbec, neb bychom na tom mohli vydělávat.)

Přidat komentář

Povinné položky jsou jméno, komentář a antispam; e-mail nebude zveřejněn. Slouží pouze k případnému kontaktu s komentujícím. Komentáře vulgární nebo nesouvisející s příspěvkem mohou být a také budou vymazány. Nepoužívejte HTML značky, budou odfiltrovány.

Ochrana proti komentářovému spamu

Do políčka napište tři nuly (čislicemi) a poté můžete