NoteBLOG – Už vím proč obchvat místo průtahu...

Už vím proč obchvat místo průtahu... (28.09.2010)

Shodou náhod jsem se dozvěděl zřejmě pravé důvody, proč byl tak narychlo upraven územní plán - vymyšlen nový obchvat a vymazán původní průtah. Jak už to bývá - vše souvisí se vším a zejména "větší bere", jak pravil bohdá moudře Ing. Urban, bývalý ředitel TENEZu. Nejsou to tedy s největší pravděpodobností chotěbořští zastupitelé, kteří vymysleli obchvat jako lepší variantu úlevy dopravy v centru.

Na začátku bylo jednání v Krupé zkraje roku ohledně obchvatu Krupé. A nebylo to jednání lecjaké, bylo na nejvyšší úrovni, včetně zástupců kraje a údajně i senátora Pitharta. Cílem měla být dohod ohledně trasy obchvatu Krupé, na jejíž realizaci mají chotěbořáci eminentní zájem ničíce již roky své tlumiče a pneumatiky na kočičích hlavách při průjezdu Krupé. Jelikož touto cestou ale již mnoho měsíců projíždí i chotěbořský krajský radní, začalo se asi něco konečně dít. Aale co čert nechtěl - k dohodě nedošlo. Kraj coby investor prosazoval obchvat vlevo (levnější variantu), kdežto zástupci Krupé prosazovali dražší variantu obchvatu vpravo (zřejmě kvůli určitým zájmům pozemkovým...).

Účastníci jednání se tedy rozešli ve zlém a tak kraj přešel na "plán bé", a to - chotěbořáci budou jezdit přes Českou Bělou. Vyvstal ale nový problém, a to dopravní obslužnost chotěbořské průmyslové zóny. Pokud by totiž zůstal v územním plánu průtah a na HB se jezdilo přes Českou Bělou, kamiony by na cestě z HB do Chotěbořské průmyslové zóny (a zpět) musely nutně projíždět křižovatkou U Herrmana, která je pro zatočení kamionů od nádraží na Dobkov (či zpět) nevhodná a nebezpečná. Její přebudování na kruhový objezd prý také není možné kvůli zachování povinného odstupu od bytovky na začátku stromovky.

A teď dávejte pozor: aby kamiony z průmyslové zóny mohly jezdit jinudy, vznikl v územním plánu zcela nový obchvat. A kraj na to konto přislíbil, že vybuduje jeho první část, a to od nájezdu ze silnice od Bílku na nájezd na silnici na Dobkov (tu zatáčkovitou část). Tím si kraj vyřeší problém s dopravní dosažitelností chotěbořské průmyslové zóny. Chotěbořským problémům s hustotou dopravy v centru to ale samozřejmě nepomůže ani o milimetr. Toť tedy řešení tajenky zvané "proč tak naprudko nový obchvat". Rozhodl kraj, protože ten tu srandu bude platit. Zastupitelé tedy zítra odsouhlasí řešení nařízené krajem, protože lepší řešení chotěbořští nedojednali a protože "větší bere", teda v tomto případě rozhoduje. Je zbytečné volat po dopravním modelu, je zbytečné apelovat na zastupitele s cílem územním plánem skutečně řešit narůstající dopravní hustotu v centru.

Zbývá zodpovědět otázku prož zmizel z ÚP původní průtah, jehož záměru je už několik desítek let podřizována veškerá činnost podél zamýšlené trasy. Důvody jsou v zásadě dva. Jednak má prý město Chotěboř dojem, že má větší šanci získat krajské peníze na obchvat, pokud bude takovýto projekt "jen jeden" a jednak prý lidi bydlící podél plánovaného průtahu (naproti OD Doubravka) prý v poslední době "hodně řvali" proti průtahu, aby se jim vybudováním průtahu nezhoršila úroveň bydlení. Toť tedy důvod jako hrom. Zejména když tam bydlí bratr dalšího krajského radního, pověřeného vedením úseku dopravy...

Je možné k tomuto zaujmout nějaké stanovisko, ale to je asi tak všechno. Musíme se asi smířit s tím, že ve všech případech, kdy jsou ve hře investice za krajské peníze, investuje se tam kde chce kraj a investice dopadne tak jak chce kraj, tj. nejlevněji jak to jde. A město musí spolupracovat přesně podle požadavků kraje, jinak nic nedostane. Dokladem toho je např. zrekonstruovaná výpadovka na Rozsochatec včetně problematické křižovatky. Příští rok nás údajně čeká rekonstrukce a rozšíření křižovatky u knihovny (ovšem bez semaforů) a celé vozovky (včetně kanalizace) směrem k zámku. Ani jedna z těchto úprav ale dopravě v centru neuleví.

Komentáře

1. komentář napsal(a) Milan Linhart dne 29.09.2010 v 21:35

Nový územní plán byl dnes jednomyslně schválen za absolutního nezájmu chotěbořské veřejnosti...

2. komentář napsal(a) Jirka C. dne 30.09.2010 v 06:38

Dík za zprávu, ani jsem v nic jiného nedoufal. Určité divadelní kusy si prostě svého diváka nenajdou ...

Přidat komentář

Povinné položky jsou jméno, komentář a antispam; e-mail nebude zveřejněn. Slouží pouze k případnému kontaktu s komentujícím. Komentáře vulgární nebo nesouvisející s příspěvkem mohou být a také budou vymazány. Nepoužívejte HTML značky, budou odfiltrovány.

Ochrana proti komentářovému spamu

Do políčka napište tři nuly (čislicemi) a poté můžete