NoteBLOG – 2.koncert DOM k poctě sv. Cecílie

2.koncert DOM k poctě sv. Cecílie (05.12.2010) Fotogalerie k článku

Byla založena nová chotěbořská kulturní tradice, koncert k poctě sv. Cecílie. Tradice znamená jakési navazování na již uskutečněné a jeho opakování, což se již druhým koncertem - doufám - stalo onou tradicí, v které je záhodno pokračovat. O sv. Cecílii je známo, že se ve starověku stala mučednicí pro víru, ale další informace o jejím životě jsou spíše báje a pověsti. Je údajně patronkou Říma a jeho obyvatel, a také, kvůli jejímu jménu, je patronkou slepců, ale ještě hudebníků a rovněž tvůrců hudebních nástrojů.

Chotěbořský Dechový orchestr mladách, který si letos připomíná již 18 (!) let svého trvání, si loni sv. Cecílii zvolil jako patronku svého každoročního podzimního koncertu, a jsem přesvědčen, že si vybral správně. Cecílie své patronování vzala velmi vážně, a všem zúčastněným hudebníkům ze všech sil pomáhala vydat ze sebe to nejlepší! Postarala se, aby se účinujícím netřásly ruce a hlas, aby jim drželo ladění a rytmus, aby jim nepadaly nástroje ani noty na zem a zejména aby diváci odešli spokojeni a s dobrou náladou.

Stalo se rovněž dobrou tradicí, že DOM si zve na své kocerty hosty, a tato tradice byla naplněna i na tomto koncertu. Pozvání k spoluúčinkování přijal Dechový orchestr ZUŠ z Bystřice nad Pernštejnem, který přijel v počtu asi čtyřiceti členů pod vedením dirigenta (i hráče na trubku) pana Štěpána Husáka. Ttento orchestr má daleko delší tradici, letos oslavil soubor už krásných 50 let svého trvání.

Sleduji výkony chotěbořského DOM už mnoho let a musím říci, že se z něj navzdory velkým generačním problémům a velké fluktuaci stalo vyzrálé hudební těleso. Soustavná, důsledná a pečlivá práce obou dirigentů, pánů Aloise Štěrby a Milana Moce, a samozřejmě i všech jeho členů, nese ovoce. Výborné ladění, rytmus i dynamika jsou vlastnosti, které již několik let trvale patří k tomuto tělesu a pro které jsou na ně chotěbořáci patřičně pyšní. Také proto opakovaně uspěli v celonárodních soutěžích i na koncertech v zahraničí. Svoji pověst si nepokazili ani na "domácím hřišti", na letošním konceru sv. Cecílie. Je samozřejmě stále co vylepšovat, ale za této situace bych snad doporučil zapracovat trochu na silnějším výrazu jednotlivých skladeb, možná i trochu změnit rozsazení jednotlivých muzikantů, což už je ale tak trochu alchymie, která posunuje hudební kvalitu kamsi k profesionální úrovni.

Na letošním koncertu došlo i ke dvěma mimořádným událostem! Tou první bylo slavnostní dekorování trumpetisty Jožana Málka, jednoho z nejstarších a zakládajících hudebníků souboru,Řádem sv. Cecílie, po kterém mu bylo dovoleno privilegium dirigovat jednu skladbu. Druhou novinkou bylo pěvecké duo Zdena Pavlasová - Milan Moc, které dalo celému zvuku a dojmu orchestru lesk a jakousi "třešničku na dortu". Jen kvalita a síla ozvučení obou zpěváků nebylo zejména v prvních skladbách ideální vzhledem k orchestru, ale to se určitě ještě dopiluje.

Oba orchestry zaujaly diváky v zaplněné sokolovně svým velmi dobrým výkonem, pestrým repertoárem, kompaktním zvukem i velmi dobrými sólovými výkony. Koncert byl vkusně moderován třemi krásnými mladými slečnami a celá organizace i celkové vyznění tohoto kulturního podniku bylo podle mého názoru skvělé, vkusné a noblesní.

Škoda, že místa v první řadě, vyhrazená čelním představitelům města, zůstala neobsazena. Bylo by dobré, aby se zejména tito představitelé na vlastní oči a zejména uši přesvědčili, jak kvalitní hudební těleso Chotěboř má. Byl by dobré, aby například při sestavování rozpočtu mysleli na to, že toto hudební těleso bylo a je schopné obstát ve své kategorii v nejvyšší celorepublikové soutěži, což se například o sportovních celcích, které jsou dotovány mnohonásobně více, rozhodně říci nedá.

Fotografie, které najdete v odkazu k tomuto článku, laskavě poskytl pan Martin Halama. ( www.photohalama.com, www.photohalama.com/atelier )

Komentáře

1. komentář napsal(a) Pátková Marie dne 09.12.2010 v 15:33

Dobrý den!Svůj komentář nemám, jen se chci přidat k autorovi a potvrdit, že se mi koncert líbil a celému tělesu fandím, nejen jako rodič dvou členů orchestru, ale jako posluchač všech vašich koncertů. Pátková

Přidat komentář

Povinné položky jsou jméno, komentář a antispam; e-mail nebude zveřejněn. Slouží pouze k případnému kontaktu s komentujícím. Komentáře vulgární nebo nesouvisející s příspěvkem mohou být a také budou vymazány. Nepoužívejte HTML značky, budou odfiltrovány.

Ochrana proti komentářovému spamu

Do políčka napište tři nuly (čislicemi) a poté můžete