NoteBLOG – Celníci chtějí on-line sledovat lihovary? Chceme on-line sledovat celníky.

Celníci chtějí on-line sledovat lihovary? Chceme on-line sledovat celníky. (31.01.2014)

Neschopnost celní správy spolu s plodným hlasovánim sněmovny zplodila další legislativní paskvil. Celníci si tentokrát vzali za vzor televizní show a uzákonili si nový nekonečný seriál Big Brother pro celníky. A proč ne, když kompletní produkci tohoto seriálu ze 100% ze zákona hradí podnikatelé, vlastnící likérky a stáčírny alkoholu. Je ovšem jasné, že v konečné fázi vše zaplatí daňoví poplatníci, zejména tedy ti kteří tento alkohol kupují. Zřejmě celníci nemají nic moc co na práci a tak budou mít spoustu času kochat se pohledem na tisíce flašek, plnících se kýženým opojným mokem. A to si mohou přesně vybrat kde a naco koukat, a zoomovat a zoomovat…. Tento dokument na stránkách SSO naznačuje, kam by se měla asi činnost celní správy ubírat aby to konečně bylo ku prospěchu daňových poplatníků. Nicméně toho se asi ještě dlouho nedočkáme. Nezbývá tedy než požadovat reciproční možnost pro nás, daňové poplatníky, protože my ten cirkus pro celníky platíme.

Celní úřady a celníci jsou placeni námi, daňovými poplatníky. Nejenom z vlastní nedávné zkušenosti vím, že pracovní tempo na celnicích je mírně řečeno ležérní a personální obsazení těchto úřadů ještě mírněji řečeno velkorysé. Mám tedy za to, že je nejvyšší čas dát na stůl (poslanců) zcela legitimní požadavek daňových poplatníků na povinné legislativní zavedení obdobného kontrolního systému na všech celních úřadech. Je totiž nutné mít možnost kdykoliv prověřit, zda těch téměř 4,5 miliardy Kč, které celní správa z těch pěti miliard, získaných „vlastní činností“, sama spotřebuje, jsou skutečně efektivně vynaložené prostředky.

Je totiž třeba skutečně účinně zamezit plýtvání našich prostředků na celnicích. Toho se dosáhne pouze tak, že kterýkoliv daňový poplatník bude mít možnost kdykoliv kontrolovat celníky, tedy zejména efektivitu a úroveň jejich práce. Je třeba každému daňovému poplatníkovi umožnit kdykoliv zkontrolovat, zda se jím placený celník neoddává bezúčelnému surfování po netu, pití kafe či alkoholu, korupčnímu jednání či jiné v jeho pracovní náplni neuvedené činnosti.

Kamery v rozlišení Full HD a s 50-ti násobným zoomem bude celní úřad povinen rozmístit všude tam, kde se celník může během své pracovní době pohybovat. V každé kanceláři musí být kamery umístěny tak, aby bylo vidět na monitory všech počítačů v kanceláři a aby byla zajištěna čitelnost monitorů i všech tištěných papírů na straně celní správy. V době, kdy nebude kterýkoliv celník na svém pracovišti, bude muset mít na svém stole umístěnou čitelnou cedulku s důvodem své nepřítomnosti a s webovým odkazem na kameru kde je možné jej právě zastihnout..

Všechny kamery budou napojeny na nahrávací systém, který bude udržovat Full HD záznam rok dozadu a bude umožňovat on-line přístup z běžných webových prohlížečů z PC i mobilních zařízení na kteroukoliv kameru i kterýkoliv zpětně nahraný záznam z ní. Nahrávat se bude nepřetržitě. Kamery i nahrávací zařízení musí mít zálohovací zdroj elektřiny, který musí být schopen pokrýt až 24 hodin případného výpadku proudu..

A teď to nejlepší. Aby pořízení tohoto systému nezatížilo kapsu daňových poplatníků, tedy těch, kteří jej budou využívat, je povinnost celníků jejich pořízení i provoz financovat výhradně z jejich vlastních prostředků jako investici do svého pracovního místa. Na pořízení povinných kamerových systémů na svou celnici budou moci celníci využít svoje naspořené prostředky na stavební spoření či penzijní připojištění. Případně bude možné využít speciální zvýhodněný úvěr od centrální banky, pokud celník může ručit nějakou nemovitostí. Podrobné plány kamerových systémů i veškeré účty za pořízení a provoz kamer včetně dokladů o zaplacení těchto účtů musí být úředně ověřené a on-line přístupné na webových stránkách příslušných celních úřadů..

Tak takhle bych to asi viděl, aby byla ta „kamerová povinnost“ alespoň trochu vyvážená. Tak, a teď už stačí jen těch pitomých 60 hlasů v parlamentu….

P.S. Jestli se vám náhodou zdá, že je to naprostá blbost, k ničemu a že splachování peněz do záchodu by snad bylo účelnější – nelekejte se – nejste sami. Na svoji obranu ovšem musím uvést – já jsem si s tím nezačal!

Přidat komentář

Povinné položky jsou jméno, komentář a antispam; e-mail nebude zveřejněn. Slouží pouze k případnému kontaktu s komentujícím. Komentáře vulgární nebo nesouvisející s příspěvkem mohou být a také budou vymazány. Nepoužívejte HTML značky, budou odfiltrovány.

Ochrana proti komentářovému spamu

Do políčka napište tři nuly (čislicemi) a poté můžete