NoteBLOG – Myslíte si, že neplatíte EU daně? Chyba lávky.

Myslíte si, že neplatíte EU daně? Chyba lávky. (11.07.2014)

Byl jsem donedávna přesvědčen, že daně platím pouze do českého státního rozpočtu a že příspěvek ČR do rozpočtu EU se děje tak nějak mimo mě a jakýmsi převodem mezi státním rozpočtem a rozpočtem EU. O tom, že bych platil daň přímo do Bruselu, jsem nebyl dosud informován. Možná je to moje chyba, ale domnívám se, že takto neinformovaných může být mnohem více, proto následující řádky.

Dostal jsem se v posledních dnech do menšího konfliktu s celní správou při reklamacích dvou celních prohlášení s tím, že u prvního CP ze začátku května, kde by mě celní správa měla vracet peníze, není rozhodnuto doposud a u druhého CP z konce června, u kterého jsem sám upozornil na špatné zařazení zboží, procleného firmou DHL, kde bych měl zaplatit podstatně víc, bylo rozhodnuto do několika dnů.

Při telefonickém jednání na toto téma s pražskou celní správou jsem se dozvěděl pro mne dosud neznámou informaci, totiž že celé zaplacené clo jde přímo na bankovní účty EU. Zpět a se zpožděním pak celní správa (potažmo ČR) od EU dostává jen přibližně 25% zpět do svého rozpočtu na základě nějakého neznámého "rozpočtového klíče".

Pokud vám ještě není zřejmá souvislost s daněmi, připomínám, že zakoupením jakéhokoliv spotřebního zboží občan v ceně zboží platí nepřímé daně. Nepřímé proto, že je státu neplatí on, ale firma, od které zboží koupil. Spíše by tedy pro ně bylo příznačné označení „skryté“. Konkrétně daň z přidané hodnoty a u vybraných druhů zboží (pohonné hmoty, alkohol, cigarety,..) i spotřební daň. Příjemcem těchto daní je státní rozpočet ČR.

V ceně veškerého zboží, které bylo vyrobeno mimo EU (což je u spotřebního zboží velká část), je ovšem započtena další nepřímá daň, a tou je dovozní clo. A nejedná se o žádná zanedbatelná procenta, clo se u běžného zboží pohybuje od 3 do 15 procent. To vše jde přímo do rozpočtu EU. To bylo dříve také samozřejmě příjmem státního rozpočtu ČR. Nyní už ne.

Činnost celní správy se tak touto změnou zřejmě stala absolutně prodělečnou pro ČR, jak je vidět z článku o celní správě a její činnosti z loňského roku. Náklady celní správy nesou daňoví poplatníci ČR, 75% jejích příjmů ovšem pohltí rozpočet EU..

Něco mi to tak trochu připomíná - „odklánění“ zisku z českých firem na zahraniční „matky“ - ale to je určitě podobnost čistě náhodná. To by daňoví poplatníci coby „akcionáři“ této „firmy“ určitě nedovolili. Předpokládám totíž, že všichni tuto informaci měli, když vhazovali v referendu do urny hlas se zaškrtnutým „ano“.

Přidat komentář

Povinné položky jsou jméno, komentář a antispam; e-mail nebude zveřejněn. Slouží pouze k případnému kontaktu s komentujícím. Komentáře vulgární nebo nesouvisející s příspěvkem mohou být a také budou vymazány. Nepoužívejte HTML značky, budou odfiltrovány.

Ochrana proti komentářovému spamu

Do políčka napište tři nuly (čislicemi) a poté můžete