NoteBLOG – EETéčkem to nekončí, na obzoru je VHO.

EETéčkem to nekončí, na obzoru je VHO. (05.12.2017)

Informace z EET brzy doplní tajně připravovaná zbrusu nová akce VHO – výdajové hlášení obyvatel. Ministerstvo financí totiž údajně zjistilo, že navzdory EET se stále mnoho přesunů peněz od osoby A k osobě B děje bez jeho on-line vědomí a tudíž s největší pravděpodobností nezdaněno.

Podle informací z nejmenovaného zdroje MF připravuje proto (opět navzdory předvolebním slibům) novou evidenční povinnost – tentokrát pro všechny fyzické osoby, tedy pro všechny osoby, které vydávají peníze komukoliv za cokoliv. MF si od nového systému slibuje, že automatizovaným spárováním dat z nového systému VHO s daty EET vypadnou hříšníci, kteří vydávají nebo přijímají peníze bez povinné daňové evidence. Tyto hříšníky pak bude systém VHO automaticky kontaktovat, dodaňovat a pokutovat.

Jak to bude prakticky probíhat? Pro obyvatele to prý nebude znamenat žádnou velkou zátěž: na webové stránce „výdajovka.cz“ jednoduše povinně zaevidují jednotlivě naprosto všechny svoje měsíční výdaje a další peněžní transfery bez ohledu na výši s určením jejich příjemce, tedy buď rodného čísla osoby nebo IČO, místa uskutečnění transferu (GPS souřadnicemi) a kódu účelu (číselník vydá MF ve vyhlášce nejpozději rok po zavedení povinnosti VHO). Každý obyvatel tak bude mít povinnost ke konci měsíce zaevidovat veškerou zbylou hotovost, celkové měsíční příjmy a v průběhu měsíce takto evidovat všechny své výdaje (nejpozději do dvou pracovních dnů po jejich vynaložení). Odborníci z MF spočítali, že v průměru tato povinnost zabere každé osobě 10-15 minut měsíčně.

Každý vypočtený nezaevidovaný výdaj ve VHO bude automaticky pokládán za nezdaněný příjem jiné osoby a finanční správa jej dodaní osobě která jej vynaložila, neboť nesplnila VHO povinnost a nebude tak možné s dat VHO vystopovat jeho příjemce. Tím automaticky vznikne silná osobní motivace všech osob na zaevidování skutečně všech osobních výdajů.

V současné době probíhají jednání o případných výjimkách z VHO povinnosti, nejnadějněji z asi pětisetdevadesáti návrhů zatím údajně vypadá kapesné pro vlastní děti do výše 15,- Kč za týden, příspěvky žebrákům do paušální částky 20 Kč za měsíc a kupodivu i výdaje členů poslanecké sněmovny, senátu a zaměstnanců MF (bez limitu).

I když má být systém více méně automatický, počítá se prý se vznikem nového úřadu VHO se cca 5000 zaměstnanci, z čehož 25 bude IT specialistů na zajištění provozu IT aplikací, zbytek budou externisté, placení provokatéři a kontroloři kteří budou mít za povinnost udržovat obyvatelstvo v patřičné nejistotě a nutit jej tak ve VHO evidovat takříkajíc „každý prd“.

Zděšení senioři namítají že „kvůli té další kravině nebudou pořizovat počítač a platit internet“. MF na základě těchto podnětů údajně připravuje pro seniory novelu, podle které si budou si moct tyto výdaje (po řádném zaevidování ve VHO) odečíst z důchodů…

Poslední informace napovídají, že systémem VHO dokonce předběhneme i Chorvatsko, které má po mírně řečeno nepříliš průkazných výsledcích z EET v plánu obdobný systém připravit nejdříve až za několik let, zástupce chorvatské strany na konkrétní dotaz ohledně VHO prý doslova prohlásil: „ne moramo biti prvi u svakom hrpu sranja“.

Přidat komentář

Povinné položky jsou jméno, komentář a antispam; e-mail nebude zveřejněn. Slouží pouze k případnému kontaktu s komentujícím. Komentáře vulgární nebo nesouvisející s příspěvkem mohou být a také budou vymazány. Nepoužívejte HTML značky, budou odfiltrovány.

Ochrana proti komentářovému spamu

Do políčka napište tři nuly (čislicemi) a poté můžete